Doğalgaz Tesisatı

 DOĞALGAZ TESİSATI

Bilindiği gibi doğalgaz hem evlerde hem de endüstriyel tesislerde ısı enerjisine ihtiyaç duyulduğu için kullanılan kokusuz, renksiz ve uçucu bir gazdır. Doğalgaz yakma işlemi için brülör kazanları, kombiler, kat kaloriferleri, doğalgaz şofbenleri ile yine doğalgaz sobaları kullanılır. Bu nedenle bu yakma sistemlerine doğalgaz iletebilmek için bina içi sisteme doğalgaz hattının döşenmesi gereklidir.

Bina İçi Doğalgaz Tesisatı

Evlerde ya da iş yerlerinde doğalgaz kullanılacak birime gazın getirilebilmesi için pek çok bileşenden oluşan bir doğalgaz tesisatı döşenmesi gerekir. Bu tesisatın bölümleri şunlardır:

- Dağıtım Borusu: Ana emniyet vanasından ve regülatörden geçen gazı, bina içerisinde yer alan doğalgaz tesisatına ait gaz sayaçlarının giriş bağlantılarına yatay ve dikey olarak taşıyan boru sistemleridir.

- Ana Kesme Vanası: Binanın girişinde yer alan ana kesme vanası, binaya giren kazı kesmek ve gaz giriş-çıkışını kontrol etmek için kullanılır. Global bir gaz kesme elemanı olan ana kesme vanası son derece önemli bir parçadır. Bu nedenle TS 9809 ve TS EN 331 standartlarına uygun olmalıdır. Ancak bu şekilde bina için doğalgaz tesisatında kullanılabilir.

- Tüketim Hattı: Genellikle daire içinde yer alan ve sayaç aracılığı ile iletilen doğalgazı en son hatta kadar ileten ana borudur.

- Sayaç Bağlantı Hattı: Bina içi doğalgaz tesisatında, sayaç girişi ile kolon hattı arasında kalan borudur.

- Cihaz Bağlantı Hattı: Bina içi doğalgaz tesisatında, vanadan cihaz bağlantısının yapıldığı yere kadar giden boru hattıdır.

- Ayırım Hattı: Doğalgaz tesisatı içerisinde tüketim hattından ayrılarak cihaz bağlantı vanasına kadar giden boruya ayırım hattı denir.

Görüldüğü üzere doğalgaz tesisatı pek çok bileşenden oluşan ve dikkatle döşenmesi gereken bir hattır. Bu nedenle doğalgaz projelerinizi alanında deneyimli, yetkili ve uzman kadro ile çalışan firmalara yaptırmaya özen göstermelisiniz. Eğer firmanın doğalgaz tesisatı döşeme yetkinliğine ait belgeleri yoksa, hiçbir şekilde işlem yaptırmamanız önerilir.

Doğalgaz Tesisatı Geçiş Aşamaları

Firmamıza başvuru yaptıktan sonra ilk etapta uzman ekibimiz keşif için gelecek ve yerinde inceleme yapacaktır. Daha sonra keşif detaylarını değerlendirecek ve size teklifimizi ileteceğiz. Şartlar ve fiyat konusunda anlaşma sağlandığında sözleşme yapılacaktır.

Kararlaştırılan gün ve saatte doğalgaz tesisatı işlemlerine başlanacak ve yine belirtilen gün içinde teslim edilecektir. Teslim öncesinde proje mühendisimiz tarafından tüm doğalgaz tesisatı için genel kontrol yapılır ve gaz açma işlemleri için yetkili doğalgaz firmasına başvuru yapılır. Gaz açımı yapıldıktan sonra müşterilerimize "Doğalgaz Uygunluk Belgesi" verilir. Bu belge doğalgazın resmi olarak açılış belgesi olduğundan, önemlidir ve mutlaka saklanmalıdır. Tüm işlemlerin sonunda yetkili servise haber verilir. Yetkili servis kısa süre sonra cihazın kurulumunu yapar ve gazın çalışmasını sağlar.

Doğalgaz, yanıcı ve tehlikeli bir maddedir. Bu nedenle mutlaka tesisatın ve kurulum işlemlerinin yetkili firma tarafından yapılması gerekir. Firmamızda bulunan mühendislerimiz ve alanında uzman yetkili usta ekibimiz son teknolojik program ve ekipmanları kullanmaktadır. Tüm tesisat ve proje çizimleri kısa süre yapılır ve onay alınır. Siz de doğalgaz tesisatı konusunda alanında uzman bir firma arıyorsanız, her türlü soru ve sorunlarınız için Ada Tesisat ve Dekorasyon iletişim adreslerinden bize yazabilirsiniz. Uzman kadromuz ve yılların verdiği tecrübemiz ile doğalgaz tesisatı konusunda her daim hizmet vermeye hazırız.

 

 Doğalgaz Tesisatı

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?