Çatı Aktarma ve İzolasyon

 

ÇATI AKTARMA VE İZOLASYON

Binaları yağmur, kar ve rüzgarın etkilerine karşı koruyan sistemler çatılardır. Genellikle iklim bölgesine bağlı olarak çatı birimlerinde kiremit ve ahşap malzeme kullanılır. Ancak büyük açıklık bulunan garaj, fabrika, atölye ya da iş yeri gibi mekanlarda daha yüksek dayanım sağlaması açısından betonarme ya da çelik konstrüksiyonlar da tercih edilebilir.

Çatı aktarma ve izolasyon işlerinin amacı, kar ve yağmur gibi yüklerin güvenli şekilde taşınabilmeleri ve oluşan su drenajının binadan uzaklaştırılmasıdır. Öte yandan çatıların rüzgara karşı uyumlu eğimde olmaları, boyut ve şekil bakımından kullanışlı ve estetik görünüm sağlamalıdır.

Çatı aktarma ve izolasyon işlerinin düzenli olarak yapılması gereklidir. Özellikle düzenli çatı aktarma yapılmadığında, taşıyıcı konumda olan ahşap malzeme zamanla çürür ve çökmeye başlar. Taşıyıcılığı azalan malzemeler arasında bakteri ve küf oluşumu başlar ve sağlıksız bir ortam oluşur. Böylece kiremitler kullanılamaz bir hal alabilir. Çok fazla eğim kaybı ve çukur oluşursa, suyun akışkanlığı da bozulacağından bina su almaya başlayacaktır. Ayrıca bilinçsiz kişilerin çatı üzerinde gezinmeleri nedeniyle kiremitler ve mahyalar kırılabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı çatıların yenilenmesi ve ömürlerinin uzatılması gerekir.

Çatı Aktarma Nasıl Yapılır?

Çatı aktarma ve izolasyon işlemleri genel olarak 5 aşamada yapılır.

1. Kiremitlerin Kontrol Edilmesi: Daha öncesinde çatıya döşenen kiremitler kontrol edilerek kırık olanlar ile tekrar kullanılabilecek olanlar ayrılır. Oluşabilecek çatı aktarma maliyetleri de göz önünde tutularak, kiremit kontrolü yaparken kiremitlere zarar verilmemesine özen gösterilir. Kırık olan kiremitler yenileri ile değiştirilerek, tekrar çatı yüzeyine kaplanır.

2. Su Yalıtım Örtüsü Değişimi: Eskiyen ve kullanılamaz durumda olan su yalıtım örtüsü sökülür ve yerine polyester keçeli kiremit altı örtüsü yerleştirilir. Bunun yerine bazı çatılarda pürmüz aracılığı ile membran yapıştırma uygulaması da yapılmaktadır.

3. Çatı Taşıyıcılarının Güçlendirilmesi: Çatı taşıyıcı elemanlarının kontrol edilerek, hasarlı olanların değiştirilmesi gereklidir. Özellikle ahşap karkaslar konusunda hassas olunması gerekir.

4. Gizli Dere Yatakları: Çatı döşemesinde gizli dere yatakları yer alıyorsa, yağış sularının içeri sızmasını önlemek için havuzlama tekniği ile yalıtımlarının yapılması gereklidir. Yine çatıdaki asma dereler yenileri ile değiştirilmelidir.

5. Asansör ve baca kulesi: Baca kenarları ile asansör kulesi gibi riskli bölgelere su girmelerinin engellenmesi için çatı kaplamalarına doğru 25 cm; yukarıya doğru ise 15 cm membran uygulaması yapılmalıdır.

Çatı aktarma ve izolasyon işlemlerinde, mertekler altında yer alan kiremit altı tahtalarının çakılması ve bu tahta kaplamalarının üzerine de kaliteli bir su geçirmez membran örtü serilmesi gereklidir. Serilecek bu örtü, sızması muhtemel olan suyun aşağılara geçmesini engelleyecektir. Ayrıca tüm çatı kiremitleri tek tek kontrol edilmeli, kırık ve hasar görmüş olanları yenileri ile değiştirilmelidir. Kontrol ve bakım aşamalarında hassas davranılması gereklidir.

Çatı aktarma ve izolasyon işlemleri tamamlandıktan sonra, hasar verme ihtimallerine karşın çatı üzerinde gezilmemesi önem taşır. Eğer düzenli kontrol yapılacaksa, ahşap kalaslar aracılığı ile yürüme yolları yapılabilir. Böylece kiremitler üzerine gelen yüklerin dengeleri şekilde dağıtımı yapılacağından, son haline getirilen çatının uzun yıllar görevini yapması sağlanır.

Çatı aktarma ve izolasyon işleri titizlik isteyen tadilat işleri arasındadır. Projelendirme aşamasından başlayarak, tamamlama aşamasına kadar her bir etap profesyonel işçilik ile takip edilmelidir. Ada Tesisat ve Dekorasyon olarak temel hedefimiz, ihtiyaçları tam olarak karşılayan ve uzun süre dayanıklılığını sürdürecek olan çatı aktarma izolasyonu yapmaktır. Sektörde tamamladığımız işler ile güvenilir, ekonomik ve çevre ile dengeli işler ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

 

 

Çatı Aktarma ve İzolasyon

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?