İç ve Dış Mekan Boya

İÇ VE DIŞ CEPHE BOYA İŞLERİ

Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken işlemlerden birisi de iç ve dış cephe boya işleri olmaktadır. Zira seçilen boyanın rengi ve kalitesi, dekore edilen mekan ile uyum içerisinde olmalıdır. Ayrıca kullanılan boyanın dayanıklı olması, mantar, küf ya da rutubet gibi oluşumları engellemesi ile silinebilir olması diğer önemli özellikler arasındadır.

Bunların yanı sıra özellikle dış cephe boyasının seçilmesi, bina görselliği açısından son derece önemli bir detaydır. Dış cephe boyasının iç cephe boyasından çok daha kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Kar, yağmur, rutubet gibi mevsim şartlarına dayanıklı olması ciddi bir husustur. Bu nedenle dış cephe için boya seçimi yaparken boyanacak olan binanın bulunduğu yerin iklim şartları da değerlendirilmelidir.

İç ve Dış Cephe Boya İşleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kullanılacak boyanın en kaliteli marka ve mekana uygun türden seçilmesi gerekir. Özellikle piyasada ünlü boya firmalarının sahte boyaları da üretildiğinden boya seçimi yapılırken çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü sahte boyalar zamanla kabarma, çatlama, akma ya da boya renginde solmaya neden olacaktır. Böylece ucuz diye tercih edilen boyalar ile tasarruf amaçlanırken, çok daha fazla zarar edilebilir.
  •  İç cephe boyaları seçilirken dış cephe boyası ve mobilya ile uyumlu olması gerekir. Özellikle iç cephe boyası için dekoratif boya türü tercih edilecekse, mutlaka dekoratif boya rulosu ile uygulama yapılmalıdır.
  • İç cephe boyalarında dayanıklı, küf önleyici boyalar kullanılmalıdır. Özellikle silinebilir silikonlu boyaların tercih edilmesi, zamanla oluşacak olan kir gibi istenmeyen lekelerin kolaylıkla temizlenmesini sağlar.
  • Dış cephe boya işleri yapılırken, dış yüzeylerin iyi analiz edilmesi gereklidir. Zorlu hava koşullarına dayanıklı olmasının yanı sıra binanın mevcut boyasını da kapatabilmeli ve bina yüzeyinde zamanla oluşan kir ve leke gibi izleri yok edebilmelidir.
  • Dış cephe boyaları, iç cephe boyalarına göre daha uzun süre kullanılacağı için solmazlık özelliği olan boyalardan yana tercih yapılmalıdır. Ayrıca boyaların nefes alan yapıda ve buhar  geçirgenliği özelliğine sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir.
  • Özellikle yağışın fazla olduğu yerlerde kullanılacak olan dış cephe boyalarının özel reçineli ve silikonlu boyalardan seçilmesi gereklidir.
  • Ahşap yüzeyler için dış cephe boyalarının içerisinde vernik gibi ahşap koruyucuların yer alması önemlidir. Yenileyici özellikle sunan bu boyalar, su itici özellikleri sayesinde ahşap malzemenin içine işlemesini engeller. Böylece ahşap yüzeyler zorlu hava şartlarında dahi daima kuru kalır.
  • İç ve dış cephe boya işlerinde bahçe kapısı, merdiven trabzanları, çit ya da balkon korkuluğu gibi alanlar için özel metal boyaları gereklidir. Temel renk seçeneklerinin yanı sıra bronz, altın yaldızlı ya da bakır renkler metal alanlar için popüler seçeneklerdir. Özellikle paslanmış metal zeminlerde herhangi bir temizlik ya da zımpara işlemine gerek duyulmadan doğrudan boyanmasına imkan tanır.
  • İç ve dış cephe boya işleri yapılırken, boya yapılacak yüzeylerin durumu çok kötü durumda ise çatlaklar kapatılmalı ve zımpara yapılmalıdır. Boyadan önce astar atılması ve en az iki kat boya yapılması, daha iyi performans alınmasına yardımcı olur.
  • İç ve dış cephe boya işlerinde kullanılacak olan boyalar genellikle iki çeşittir. Solvent ve su bazlı boyaların özellikleri uygun mekana göre doğru seçilmelidir.

İç ve dış cephe boya işleri, şansa bırakılmaması gereken uzun vadeli işler arasındadır. Uzmanlık isteyen bu işler için Ada Tesisat ve Dekorasyon olarak alanında uzman boya ustalarımız iç ve dış mekanlarınız için en uygun ve dayanıklı boyaları seçecektir. Hayal ettiğiniz renkler içerisinde huzur bulacağınız mekanlar için bize ulaşmanız yeterli!

 

İç ve Dış Mekan Boya

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?