Su Kaçağı Tespiti

SU KAÇAK TESPİTİ  

Günümüz teknolojilerinde, patlamış borunun yerini termal kameralar ile bulmak çok kolaylaştı. Su ya da doğalgaz borularında yaşanan sızıntı ya da çatlak problemlerinin sağlıklı bir şekilde onarılması için termal kamera kullanımı son dönemin en gözde yöntemleri arasındadır. Bu makineler zeminin adeta röntgenini çekmekte, çatlak olan noktayı ortaya çıkarmaktadır.

Termal Kamera İle Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Eski yöntemlerin aksine günümüzde su kaçaklarını tespit etmek için termal kamera kullanımı daha kolay bir çözüm yoludur. Tabii ki burada önemli olan şeylerden biri de termal kamerayı kullanacak olan personelin, işinde deneyimli ve cihazın tüm özelliklerini biliyor olmasıdır. Bu da belirli süre tecrübe etmeyi gerektirir.

Pek çok yeri kırıp su kaçağını kontrol etmektense, termal kamera kullanımı çok daha avantajlıdır. Maliyeti de düşüren bu yöntem ile pek çok tesisat firması hem vakit hem de nakit tasarrufu sağlamıştır.

Termal kameraların çalışma prensibi ısı farklarının ortaya çıkarılması ve görüntülenebilmesi üzerine kuruludur. Diğer bir deyişle, belirli miktarda sıcaklık artışı, sızıntı olan yerin tespit edilmesini kolaylaştırır. Soğuk olan bölgeler daha çok koyu mavi ya da açık mavi renkler ile temsil edilirken; sıcak olan bölgelerde kırmızı ve turuncu renkler hakimdir. Bu da özellikle doğalgaz tesisatlarında kaçak olan bölgenin kolayca tespit edilmesini sağlar.

Soğuk su tesisatlarında da yaygın olarak kullanılan termal kameralarda, belirli bir alanda sızıntı ya da çatlak varsa, mavi renkte görülür. Bu nedenle tesisattaki çatlak ve sızıntı varsa kolayca ve kırıp dökmeden tespit edilebilir. Çünkü su tesisatlarında, döşeme gereği sıcak su borusu ile soğuk su borusu yan yana yapılır. Böylece borularda meydana gelen su kaçak tespiti termal kamera ile daha da basitleştirilebilir.

Termal kameralar ile su kaçağı tespit etmenin yanı sıra odalara radyatör ekletmek isteyen kişiler de termal kamera kullanmaktadır. Özellikle boru hattının geçtiği yolları bularak, eve petek ilave edildiğinde termal kamera ile su kaçağı tespiti daha kolay olacaktır. Özetle;

- Termal kamera ısıya duyarlı ve hassas ölçüm yapabilen bir cihaz olduğu için su tesisatı ve kalorifer hatlarında meydana gelen su kaçak tespiti işlemlerinde isabetli çözüm sağlar.

- Kırma dökmenin olmadığı bu  yöntem ile hem zamandan hem de bütçeden tasarruf edilebilir.

- Termal kamera, özellikle sıcak su tesisatlarındaki kaçakları bulma konusunda son derece başarılıdır.

- Termal kamera ile sıcak su borudan sızdığında, kırmızı-turuncu renkler net olarak görülebildiği için yanılma payı neredeyse sıfıra yakındır.

- Termal kamera ile yapılan bazı ölçümlerde kalorifer tesisatının tam olarak nereden geçtiği de belirlenir. Böylece hiç bilinmeyen mekanlarda kayıp kollektör hatlarının da nerede bulunduğu kolayca tespit edilmektedir.

- Termal kamera ile yerden ısıtma tesisatında ısıtma sorunu olan bölgeler ve geçiş yolları da görüntülenebilmektedir.

Firmamız, sahip olduğu termal kameralar ile su tesisatına ait arızaları kolayca bulabilmektedir. Müşterilerimizin isteği doğrultusunda kaçak tespiti yapılan yer(ler) kendisine görüntülü olarak sunulur. Su kaçak tespiti konusunda önemli çalışmalar yürüten firmamız, en hassas ve doğruluk oranı yüksek cihazları sizlerin hizmetine sunmaktadır.

Özellikle yeni taşınılan bir evde fayansların altından giden su borularının yeri tam olarak tespit edilemez. Bu nedenle bazen su sayaçları bile karıştırılabilir. Bilinçsiz şekilde duvarda matkapla açılan delikler su borularının patlamasına neden olabilir. Böyle durumların yaşanmaması için yine termal kameralardan yardım alınabilir. Firmamız tüm su kaçak tespiti ve su tesisatının yerinin tespiti gibi konularda profesyonel termal kameralar ile siz değerli müşterilerimize hizmet vermeye hazırdır.

 

 

Su Kaçağı Tespiti

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?