Su Tesisatı

SU TESİSATI 

Herhangi bir yapı ya da inşaat devam derken, su tesisatının çekilmesi gerekebilir. Çünkü su tesisatı tüm tesisatın önemli bir parçasıdır. İnşaat tamamlanmadan su tesisatının döşenmesi gereklidir. Böylece inşaat bitmeden tesisat da bitirileceği için tekrar kırma-dökme işlemi yapılmasına gerek kalmayacaktır.

Su tesisatı olarak her ne kadar evlerimizdeki musluklar, banyodaki küvet ya da lavabolar düşünülse de görünen bu kısımların yanı sıra aslında zeminde borular ile detaylı hatlar çekilir. Bu nedenle mekanlara yapılan tadilatlarda dahi ilk kontrol edilmesi gereken su tesisatlarıdır. Alt yapı gerektiren tesisat işlemlerine başlamadan önce yerin tespiti ve planlama süreçleri tamamlanmalıdır.

Su Tesisatı Tespiti

Su tesisatı yapılırken, tespit süreci şu şekildedir: tadilat yapılacak bir yerin ilk önce alt yapısı detaylı şekilde incelenir. Boruların sağlamlığı denetlenir. Daha sonra tadilatı yapılacak ya da tesisat döşenecek alanda kaç santimetrelik kazı yapılacağı kesinleştirilir. Tüm bu inceleme süreçleri titizlikle tamamlandıktan sonra planlama aşamasına geçilecektir.

Planlama aşamasında su şebekesinin mekana nereden giriş yaptığı belirlenmelidir. Mutfak, bahçe, banyo gibi alanlarda yer alan musluk sayısı ile yerleri, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, güneş enerjisi ile termosifon gibi alanlarda sıcak su elde edilen sistemlerin girişleri de belirlenmelidir.

Planlama aşamasında dikkat edilecek bir başka hususta tesisatın bitirildikten sonra dahi istenildiği zaman revize etmeye uygun bir özelliğe sahip olmasıdır. Çünkü su tesisatı bitirildikten sonra dahi zaman içerisinde borularda değişim ya da onarım gerektiren durumlar oluşabilir. Bu nedenle onarım ve değişim süreçlerinde zorluk gerektirmeyecek şekilde planlama yapılmasına özen gösterilmelidir.

Su Tesisat İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Su tesisatına ait boruların kelepçeleri ile bağlama elemanları, boru ekseni duvardan 3 santimetreyi geçemeyecek şekilde monte edilmelidir.

- Borularda sızıntılara karşı teflon bant kullanılması gereklidir.

- Balkon ve bahçe gibi alanlara yerleştirilecek muslukların hortumları takılırken, kolay kullanıma sahip olması ve sulama sırasında çiçeklere zarar vermeyecek şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir.

- Temiz su boruları yatay olarak döşeniyorsa, sayacın bulunduğu tarafa doğru %1 oranında eğimli olmalıdır.

- Bina dışına döşenecek olan su borularının donmaması için minimum 60 cm derinlikte döşeme yapılması gerekir.

- Su tesisatı borularının kireç ve beton ile temas etmemesi gereklidir. Eğer temas bulunuyorsa, mutlaka kılıf ya da benzeri maddeler ile tedbir alınmalıdır.

- İnşaat alanlarında su tesisatı döşemesi yapılırken, ilerleyen zamanlarda bir arıza çıkmaması için mutlaka teste tabi tutulmalıdır.

Su Tesisatı Uzmanlık Gerektirir

 Suyun hayatımızdaki önemini düşünecek olursak, su tesisatının da ne denli önemli olduğunu anlayabiliriz. Ev ve iş yeri gibi alanlarda yapılan su tesisatı emek ve uzmanlık isteyen bir iş olarak karşımıza çıkar. Kullanılacak malzemenin kalitesi, teminatı ve projelendirme gibi aşamalardan sonra tesisat yapacak olan firmanın uzmanlığı devreye girmektedir.

Piyasada pek çok merdiven altı çalışan firma bulunmaktadır. Bu tarz firmalar, doğru işlem yapmadıkları ve işi tam olarak bilmedikleri için geri dönüşü olmayan sorunlar da yaratabilirler. İşinin ehli, uzman bir firma aranıyorsa şu hususlara dikkat edilmelidir:

- Uzman bir firma tesisat işlemlerinin ne kadar süre içinde bitebileceğine dair net süre verebilir.

- Uzman bir firma, özellikle ev ve iş yeri su tesisat işlemleri için sistem kurulacak yerin doğru yer olduğuna emindir.

- Uzman firma bünyesinde çalışan su tesisat ustalarının mutlaka ustalık belgesi vardır.

- Uzman bir firma, yapılacak su tesisatına dair maliyet konusunda net bilgi verebilir.

Ada Tesisat ve Dekorasyon olarak, su tesisatı konusunda profesyonel ekibimiz ile daima hizmetinizdeyiz.

 

Su Tesisatı

Whatsapp Destek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?